فرش دستباف اصفهان طرح گنبد از کاخ سعدآباد دزدیده شد

همانطور که می دانید فرش دستباف اصفهان طرح گنبد از امپراتوری ایران باستان متولد شدند.

جایی که دست‌بافی یک هنر بسیار مورد احترام بود. ایران بزرگ شامل مناطقی از قفقاز، آسیای غربی، آسیای مرکزی و آسیای جنوبی بود.

امروز بیشترین ارتباط را با ایران دارد. قدیمی ترین فرش شناخته شده از جهان یک فرش ایرانی است که قدمت آن به قرن پنجم قبل از میلاد می رسد.

از همان ابتدا، قالی‌های ایرانی به دلیل ساخت صنایع دستی بسیار مجلل تلقی می‌شدند و در متون یونانی منتشر شده در 500 سال قبل از میلاد به آن اشاره شده است.

به دلیل تفاوت های جغرافیایی منطقه و انزوای تحمیل شده توسط آنها، سبک های مختلفی از قالی های ایرانی از نواحی مختلف پدید آمد که همگی نقوش خاصی را به وجود آوردند. 

مورخان بر اساس نمادهایی که در طرح وجود دارد، کشف می‌کنند که فرش‌های قدیمی ایرانی از چه مناطقی هستند.

فرش

به طور کلی دو نوع فرش دستباف ایرانی وجود دارد:

قالی شهری و قالیچه ایلی یا عشایری. قالی‌های شهری، قالی‌های ایرانی هستند که در کارگاه‌های سازمان‌یافته‌ای بافته می‌شوند که بافندگان از طرح کاغذی طرح پیروی می‌کنند. 

در قالیچه های ایلی یا عشایری طراح و بافنده یک نفر هستند. بنابراین، بافنده بر اساس تصویری که در ذهن خود دارد، یک فرش ایرانی می‌سازد. نتیجه طرحی است که روان تر و شل تر است. 

فرش‌های عشایری عموماً در داخل خانه یا چادر بافته می‌شوند تا یک کارگاه سازمان‌یافته در مقیاس بزرگ مانند آنچه در مکان‌های شهری یافت می‌شود. 

قالی های ایرانی شهری در مقابل پایه پشمی فرش ایرانی عشایری دارای پایه نخی یا ابریشمی هستند. هر دو به یک اندازه کلکسیونی هستند.

قالی‌های ایرانی که از مراکز شهری مانند اصفهان می‌آیند، گل‌دار و پیچیده هستند و گاهی از ۱۵ رنگ در یک فرش استفاده می‌کنند. 

کسانی که از روستاهای دور افتاده روستایی می آیند از نظر طراحی متقارن تر هستند. گبه‌های عتیقه ساده با انبوهی بسیار بلند هستند که با فضای داخلی مدرن امروزی هماهنگ می‌شوند، اگرچه بیش از 100 سال قدمت دارند. 

ترکیبی از هندسه، تقارن، الگوها و نمادها را می توان برای معنا رمزگشایی کرد. به عنوان مثال، ظاهر گل صد تومانی در فرش ایرانی نشان دهنده قدرت است در حالی که انار نشان دهنده باروری است.

قالیچه های هریز که به نام سراپیس نیز شناخته می شوند، از معروف ترین قالی های ایران هستند. این قالی‌های ایرانی از مرکز اصلی قالی‌بافی هریز می‌آیند و اغلب دارای مدالیون‌های هندسی بزرگ هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.