سختی آب و ایجاد لکه های سفید روی لباس پس از شستشو

آیا وقتی لباس‌هاتون رو می‌شویین رنگ اون‎ها عوض شده و لکه لکه میشه!؟ آیا هنگام استفاده از لباس احساس می‌کنین که جنس لباس بسیار خشن، سخت و آهاری شده؟ آیا بعد از شستن کامل لباس هنوز هم پودر رختشویی روی اون‌ها باقی می‌مونه؟ آیا می‌دونین که مشکل از آبیه که برای شستشوی لباس‌هاتون استفاده می کنین؟

در واقع آب مصرفی شما، سخت و دارای املاح و مواد معدنی زیاده که این مشکل را به وجود میاره. حالا براتون توضیح میدیم که آب سخت چیه و چطوری می‌تونین این فاجعه رو علاج کنین.

آب سخت، آبیه که درصد بالایی منیزیم و کلسیم داره. هر چه غلظت این املاح بیشتر بشه درصد سختی آب نیز بیشتر میشه. با وجود غلظت بالای این املاح در آب، کلسیم و منیزیم در هر بار شستشو به آب متصل شده و شستشو درست انجام نمیشه و لباس و پارچه، بافتی سخت، خشن و آهاری به خود می‌گیره. رنگ پارچه نیز تیره شده و دارای لکه میشه.

در آب‌هایی که درصد سختی اون‌ها بسیار بالاتره، برای نمونه بافت‌های پارچه تیشرت پلیس در اثر میزان بالای مواد معدنی که روی اونها قرار می‌گیره، از هم گسسته شده و ترک برمیدارن و به همین دلیله که در این مناطق لباس‌ها و پارچه‌ها زودتر پلاسیده شده و گاهی سوراخ سوراخ شده و یا بصورت کامل پاره میشن.

اگه آب شهری و لوله کشی تا حد زیادی دارای املاح معدنی باشه، شما می‌تونین برای حل مشکل از دستگاه‌های تصفیه استفاده کنین. کیت‌های تست آب در بازار موجوده که میزان سختی آب رو مشخص می‌کنه. می‌تونین اون رو تهیه کنین و غلظت مواد معدنی رو در آب تست کنین. سپس با توجه به تست انجام شده نوع مناسبی از تصفیه کننده‌های آب را تهیه و استفاده کنین.

برای مثال از مشکلاتی که آب سخت برای لباس و پارچه تاپ رکابی زنانه به وجود میاره:
– زردی، تیرگی و یا رنگ خاکستری هم چون چرک روی پارچه
– وجود گرد و خاک روی پارچه
– سخت و سفت شدن پارچه، مثل آهار زدن پارچه
– ضعیف شدن الیاف پارچه که به مرور زمان باعث ایجاد سوراخ‌هایی روی آن میشه.
– ایجاد رگه‌های سفید و خاکستری روی پارچه‌های تیره رنگ
«راه حل نهایی، شوینده‌ی مناسب »

برای کم کردن مشکلات به وجود آمده، باید شوینده مناسب رو با آب سخت استفاده کنین. چون در آب‌های سخت، مواد تشکیل دهنده‌ی پودرهای رختشویی به جای تمیز کردن لباس‌ها به مواد معدنی موجود در آب متصل میشن.

درنتیجه برای شستشوی لباس زیر از جمله شرت مردانه در چنین آب‌هایی، باید پودر یا مایع رختشویی تا ۳۰ درصد بیشتر از مقدار مصرف معمولی استفاده، و یا شستشو در دمایی بالاتر از حد معمول انجام بشه. ولی این رو هم باید در نظر بگیرین که شستشوی لباس با مقدار زیادی پودر و یا دمای بالای آب به صورت مکرر و همیشگی هزینه‌ی زیادی داره.

بهترین نوع شستشو در آب‌های سخت که هم لباس‌ها رو تمیز بشوره و هم مشکلات گفته شده رو نداشته باشه، استفاده از مایع‌های شوینده یا همان مایع لباسشوییه. تقریباً اکثر برندهای این نوع شوینده‌ها حاوی سورفکتانت‌ها بوده که در برابر سختی آب مقاوم هستن.

در واقع سورفاکتانت‌ها به عنوان عامل خیس کننده تیشرت چاپی عمل کرده، درنتیجه کشش سطحی آب رو کم می‌کنه و در نتیجه آب بهتر وارد بافت الیاف میشه. این مواد همچنین ذرات کثیف و آب رو به هم متصل میکنه و یون‌های منیزیم و کلسیم موجود در آب سخت رو به شکل یون‌های بزرگ محلول در آب میکنه. خاصیت قلیایی در آب ایجاد کرده و مانع از نشست مجدد لکه‌ها میشن.

شما می تونین در هر بار شستشو از ½ پیمانه بوراکس رختشویی استفاده کنین. بوراکس با تولید یک محلول کلسیم قابل حل، باعث نرم شدن آب شده و با افزایش عملکرد سورفکتانت از رسوب مواد عالی و معدنی روی لباس جلوگیری می‌کنه. شوینده‌های خانگی برای شستشو در آب‌های سخت مناسب نیستن.

چون بیشتر این شوینده‌ها بر پایه‌ی صابون ساخته شده و متاسفانه صابون در آب‌های سخت عملکرد خوبی ندارن. درنتیجه به جای استفاده از پودر رختشویی بیشتر و یا تصفیه‌های خانگی و شوینده‌های مایع میتونین از سیستم‌های نرم کننده صنعتی و تجاری آب نیز استفاده کنین.

البته استفاده از این سیستم همانطوری که از نامش پیداست به صورت تجاری و صنعتی بوده و بیشتر مناسب بیمارستان‌ها، خشکشویی‌ها، هتل‌ها، آشپزخانه‌ها و مکان‌های بزرگه.

در تحقیقاتی که در مورد این سیستم‌ها و دیگر روش‌های از بین بردن مشکلات سختی آب در شستشوی لباس‌ها انجام شده، مشخص شده که استفاده از این نوع سیستم‌ها بسیار مقرون به صرفه بوده و باعث کاهش هزینه‌ها و مصرف آب، برق، انرژی و البته مواد شوینده میشه.

بنابراین برای مراکز بزرگ مثل هتل ها و خشکشویی ها که هر روزه از حجم وسیعی از آب سخت برای مصارف مختلف استفاده میکنن، استفاده از سیستم های نرم کننده ی صنعتی بسیار به صرفه تر و بهتره.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.