انواع الیاف برای تولید لباس زیر

انواع الیاف وجود دارد که از برخی آنها برای تولید پارچه و تولید تیشرت پیرگاردین، استفاده می‌شود. الیاف شامل الیاف طبیعی، مصنوعی و سلولزی و ترکیبی هستند که به آن اشاره می‌شود.

الیاف طبیعی: پنبه، پشم، ابریشم، مودال، بامبو

الیاف مصنوعی: نایلون، پلی آمید، پلی استر

الیاف سلولزی: الیاف تهیه شده از ساقه برنج

الیاف ترکیبی: پلی استر و پنبه
پلی‌استرها

الیاف پلی‌استر از عمده‌ترین انواع الیاف برای تولید لباس زیر است که دارای خواص مهمی همچون استحکام بالا، برگشت پذیری و ثبات ابعادی مناسب، مقاومت سایشی، مقاومت در برابر نور خورشید و مواد مورد استفاده در خشک شویی از جمله سفید کننده‌ها هستند که به محصولات تهیه شده از این الیاف دوام بیشتری می‌بخشد.

پلی استر بدلیل ساختمان شیمیایی خاص خود، کریستالی است و به دلیل عدم وجود گروههای فعال در پلیمر آن و جذب رطوبت کم، در مقابل اغلب مواد شیمیایی مقاومت خوبی دارد. ثبات رنگ و عدم نیاز به اطو از دیگر خواص مهم این لیف می‌باشد.

موارد استفاده این الیاف به صورت خالص یا مخلوط با سایر الیاف مانند پنبه، ویسکوز و پشم در تهیه انواع نخ و پارچه های پرده‌ای، پیراهنی، گردباف، ملحفه‌ای، فرش، انواع صافی، فیلتر، لایی، تسمه‌های نقاله، برزنت، انواع طناب، کالای خواب مانند لحاف و بالش و غیره می‌باشد.
الیاف ترکیبی

نخ‌های ترکیبی، مخلوطی از دو یا چند الیاف است و تولید ساختاری جدید با ویژگی‌های جدید می‌باشد که از مهمترین انواع الیاف تولید لباس زیر ، شورت ، زیرپوش زنانه ، مردانه و بچه گانه است.

نخ‌های ترکیبی در تولید تیشرت شماره دار، فرایند ترکیب الیاف از نوع های مختلف، اندازه، ضخامت، یا رنگهای مختلف برای تولید نخ می‌باشد. نخ‌های ترکیبی قبل از ریسیدن بدست می‌آید و دارای ویژگی‌هایی مانند استحکام یا دوام بالاست این کار باعث کاهش هزینه تولید نخ‌های گران قیمت می‌شود.

نخ ترکیبی پنبه پلی‌استر عنصری مهم در صنعت پارچه و تولید پارچه است. این نخ دارای ویژگی‌های خاص و مفیدی است.

پلی‌استر پنبه با به کارگیری ماشین آلات دو الیاف پنبه و پلی‌استر را ترکیب می‌کنند. نسبت ترکیب این نخ‌ها معمولا ۶۵ % پنبه و ۳۵% پلی‌استر یا ۵۰ % پنبه و ۵۰% پلی‌استر می‌باشد.

نخ‌های پنبه پلی‌استر محکم هستند و در برابر پارگی دارای مقاومت بالایی هستند و این موضوع به خاطر ویژگی الیاف پلی‌استر که دارای خاصیت الاستیکی بالایی نسبت به پنبه است. همچنین پلی‌استر آب نمی‌رود و تغییر شکل نمی‌دهد و به خاطر ویژگی پنبه این نوع نخ در برابر ساییدگی مقاوم هستند. به علاوه نخ‌های پلی‌استر پنبه می‌تواند رنگ شود و رنگ‌های متفاوتی به خود بگیرد.

در دنیای پر از مد و فشن پلی‌استر و الیاف مصنوعی شهرت قابل قبولی به دلیل ارزانتر بودن بدست آورده است. البته قیمت نخ پنبه پلی‌استر نسبت به پلی‌استر بیشتر است چون در نخ ترکیبی الیاف طبیعی پنبه به کار رفته است که قیمت بالاتری دارد.

نخ‌های ترکیبی سبک برای استفاده در زیر پیراهن مردانه و بلوز زنانه به کار می‌رود درحالی که نخ‌های سنگین‌تر برای دامن و شلوار به کار می‌رود. از این نخ برای تولید پارچه لباس‌های ورزشی و یا یونیفرم به کار می‌رود. درصد ترکیبی ۵۰-۵۰ متداول‌تر است چون ویژگی‌های هردو الیاف به یک نسبت هستند و دوام و نفوذپذیری آن به یک نسبت تقسیم می‌شود. کاربرد دیگر آن پشتی، روتختی، رومیزی، و چادر نمایشگاه و… می‌باشد.
الیاف ویسکوز

از دیگر انواع الیاف برای تولید لباس زیر، الیاف ویسکوز است. این الیاف محصولات طبیعی مانند الوار درختان، تفاله نیشکر، ﮐﺎه، ﺑﺮﻧﺞ و ﮔﻨﺪم که سلولز کافی داشته باشند برای تهیه الیاف ویسکوز مناسبند. ﻃﯽ ﻣﺮاﺣﻞ ﻣﺨﺘﻠﻔﯽ، اﯾﻦ ﻣﻮاد ﺑﻪ ﺻﻮرت ﺧﻤﯿﺮی ﮐﻪ درﺻﺪ ﻧﺎﺧﺎﻟﺼﯽ آن ﺑﺴﯿﺎر ﮐﻢ اﺳﺖ در ﻣﯽ‌آﯾﻨﺪ و ﭘﺲ از ﻋﺒﻮر از رﺷﺘﻪ ﺳﺎز و اﺳﺘﺨﺮ اﻧﻌﻘﺎد ﺑﻪ ﺻﻮرت اﻟﯿﺎف در ﻣﯽ‌آﯾﻨﺪ. الیاف ویسکوز از استحکام کمی برخوردارند و اغلب برای روﻣﯿﺰی، ﻣﻠﺤﻔﻪ، زیرپوش و لباسهای ورزشی استفاده می‌شود.
الیاف پلی امید

پلی آمید هم به صورت طبیعی و هم به صورت مصنوعی رخ می‌دهد. نمونه‌هایی از پلی‌آمید طبیعی، پروتئین‌ها (پشم و ابریشم) هستند. پلی‌آمید مصنوعی می‌تواند از طریق پلیمریزاسیون مرحله رشد یا سنتز فاز جامد مواد مانند نایلون، آرامیدها و پلی‌سدیم (آسپارتات) ساخته شود. پلی‌آمید مصنوعی معمولاً در پارچه، بکار رفته در خودرو، فرش، موکت و لباس‌های ورزشی به علت دوام بالا و قدرت خود استفاده می‌شود. صنعت حمل و نقل مصرف‌کننده عمده پلی آمید می‌باشد.
الیاف مودال

خاصترین انواع الیاف تولید لباس زیر، الیاف مودال هستند. الیاف مودال یک نوع از الیاف ریون می‌باشند که از چوب درخت راش تهیه شده‌اند. ریون اصطلاحا به الیافی گفته می‌شود که از پالپ چوب تهیه شده باشند.

الیاف مودال می‌توانند به تنهایی استفاده شوند یا اینکه با الیاف پنبه یا اسپندکس ترکیب شوند. برای مثال شورت زنانه گیاهی الیاف مودال نرمی الیاف گیاهی (بامبو) را دارند و در کنار آن جذب بالای رطوبت الیاف نخی را نیز دارا می‌باشند.

قدمت تولید الیاف مودال به پنجاه سال تولید موفق در کشور اتریش باز می‌گردد. خواص بخصوص الیاف مودال به گونه‌ای است که قادر به جذب میزان زیادی مایع (تعرق بدن) و تبخیر سریع آن در فضا می‌باشد. این تبخیر به خودی خود منجر به تنفس بهتر پوست، جلوگیری از بوی بد پا و ممانعت از تشکیل باکتری خواهد شد.

الیاف مودال به شکل استثنایی نرم و کاملا طبیعی است به طوری که آن را به انتخابی ایده آل به جهت بهره‌مندی از صافی و نرمی بی نظیری که همیشه آرزوی در آغوش کشیدنش را در سر می‌پرورانده‌اید تبدیل می‌کند. راز این لطافت در فطرت طبیعی آن نهفته است زیرا این الیاف از چوب درخت راش تهیه می‌گردد. الیاف مودال استقامت زیادی نیز در برابر گرما دارد. این بدان معناست که هرگز احساس حرارت روی پوست خود نخواهید داشت.
الیاف بامبو

الیاف بامبو از الیاف سلولزی هستند که یا به صورت الیاف طبیعی بامبو می‌باشند یا از پالپ گیاه بامبو ساخته می شوند. الیاف طبیعی بامبو، ۱۰۰ درصد توسط خاک و نور خورشید تخریب می‌شوند و این پروسه آلودگی محیط زیست ایجاد نمی‌کند.

این الیاف از طبیعت گرفته می‌شوند و به طبیعت باز می‌گردند. به همین دلیل به عنوان دوستدار محیط زیست و نسل جدید مواد نساجی در قرن ۲۱ شناخته می‌شود. الیاف بامبو به طور طبیعی خاصیت ضدباکتری دارند. این خاصیت ذاتی به دلیل وجود ماده ای به نام Bamboo kun می‌باشد که خاصیت ضدمیکروب و ضد قارچ دارد. این ماده با اتصالات محکمی با مولکول سلولز بامبو در حین رشد طبیعی گیاه متصل می‌شود.

پارچه بامبو بسیار نرم بوده و می‌تواند در مجاورت پوست مورد استفاده قرار گیرد. همچنین منسوجات تهیه شده از الیاف بامبو همواره بعنوان منسوجات خنک و راحت مطرح بوده و از قابلیت جذب آب و رطوبت بسیار خوبی برخوردارند. محافظت از بدن در برابر پرتوهای ماورای بنفش نیز از دیگر خواص ذکر شده برای منسوجات تهیه شده از الیاف بامبو است.

جالبترین و مهمترین خصیصه منسوجات بامبو ممانعت از فعالیت باکتری هایی است که ایجاد بوی نامطبوع می‌کنند حتی گفته شده که می‌تواند باکتری هایی که روی پوست زندگی می‌کنند و باعث بوی نامطبوع می‌شوند را از بین ببرد. الیاف بامبو علاوه بر استفاده در منسوجات نظیر زیرپوش دکمه دار می‌تواند در موارد بهداشتی نظیر بانداژ، ماسک‌های بهداشتی، لباس جراحان و پرستاران، بسته‌بندی غذاها و غیره استفاده شود.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.